    • Sungrow - SG200HX-US
  • Shop All
  • Clearance
  • Solar Panels/Modules
    • All Solar Panels/Modules
    • Commercial
    • Residential
  • Racking & Mounting
    • All Racking & Mounting
    • Flush-Mounted Rooftop
      • All Flush-Mounted Rooftop
      • Asphalt Shingles
        • All Asphalt Shingles
        • RT-Mini Solution
        • EJOT Flashing Solution
        • FixRL Rail-less Solution
      • Residential Sheet Metal
        • All Residential Sheet Metal
        • RT-Mini Solution
        • EJOT Hangerbolt Solution
      • Standing Seam
        • All Standing Seam
        • Schletter Folding Clamp Solution
        • Seam Clamp Solution
      • Commercial Sheet Metal
        • All Commercial Sheet Metal
        • EJOT ATB Solution
        • Schletter ClampFit Solution
        • Schletter SingleFix V Solution
    • Flat-Roof
    • Ground Mount
    • Fasteners
    • Rodent Guard
  • Inverters
    • All Inverters
    • Single-Phase
      • All Single-Phase
      • Hybrid
        • All Hybrid
        • All-in-One
      • Grid-Only
    • Three-Phase
      • All Three-Phase
      • Hybrid
      • Grid-Only
    • Optimizer/Rapid Shutdown
    • Off-Grid
      • All Off-Grid
      • Inverter-Charger
      • Accessories
    • Accessories
    • Warranty Extension
  • Batteries & Charging
    • All Batteries & Charging
    • Lithium-Ion
    • EV Chargers
    • Commercial Systems
  • Monitoring & Measurement
    • All Monitoring & Measurement
    • Monitoring
    • Smart-Meters
    • Current Transformers
    • Sensors
  • Balance of System
    • All Balance of System
    • Transformers
    • Combiner & Components
    • Fuses and Breakers
    • Miscellaneous
  • Cables & Wiring
    • All Cables & Wiring
    • PV Wire
    • Battery Cable
    • Connectors & Lugs
  • Tools
  • Services and Add-ons
  • Apps/Software/Tools
  • Legacy
  • Shop by Brand
  • View all Brands
  • SMA
  • Fronius
  • Schletter
  • Enphase
  • Growatt
  • SL Rack
  • Solis
  • Hoymiles
  • LONGi Solar
  • Schneider Electric
  • Frankensolar Americas
  • Sungrow - SG200HX-US
  • Sungrow - SG200HX-US
    Sungrow
    Sungrow - SG200HX-US
    MSRP:
    Was:
    (You save )
    SKU:
    MPN:
    SG200HX-US
    Availability:
    Special Order
    Category:
    Inverters
    Power:
    200kW
    DC Voltage:
    1500V
    Details:
    w/ DC Disconnect
    no AFCI
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Save to list
    • Create New List
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Overview
    • Documentation
    • Specs
    • Dimensions
    • Warranty
    Product Description
    HIGH YIELD
    • Up to 12 MPPTs with max. efficiency 98.8%
    • 20A per string, compatible with 500Wp+ module
    • Data exchange with tracker system, improving yield
    LOW COST
    • Q at night function, save investment
    • Power line communication ( PLC )
    • Smart IV Curve diagnosis, active O&M
    GRID SUPPORT
    • SCR ≥ 1.15 stable operation in extremely weak grid
    • Reactive power response time < 30 ms
    PROVEN SAFETY
    • 2 strings per MPPT, no fear of string reverse connection
    • 24h real-time AC and DC insulation monitoring
    Warranty Information
    Warranty 5 Years
    Product Videos
    Product Reviews
    Documentation
    Datasheet Datasheet_Sungrow_DS-20231113-SG200HX-US-Datasheet-V4-EN
    User Manual Manual_Sungrow_SG350HX-US-SG200HX-US-UEN-Ver14-202305
    Quick Guide QuickGuide_Sungrow_SG350HX-US_SG200HX-US-QIEN-Ver13-202305
    Specs
    Power Output 200kW
    AC Voltage 600V
    DC Voltage 1500V
    Peak Efficiency 99%
    CEC Efficiency 98.5%
    Maximum DC Input Voltage 1500V
    Maximum Short Circuit DC Input Current 60A x12
    Maximum Operation DC Input Current 40A x12